S příchodem koronaviru se z médií zcela vytratily zprávy o klimatických změnách či plastovém znečištění. Přitom ještě nedávno byla ekologie po boku udržitelnosti středem diskusí, Česko připravovalo novou odpadovou legislativu a chystalo se na plnění recyklačních cílů stanovených Evropskou unií. Kam se ubírá recyklační byznys během koronaviru a jak bude vypadat po něm?
Vlády a mezinárodní organizace se aktuálně zaobírají opatřeními za účelem zmírnění pandemie, zajištění ochranných pomůcek a předcházení kolapsu zdravotnictví. Až tato fáze odezní, bude pro státní aktéry hlavní otázkou to, jak zmírnit ekonomické dopady této situace.
Mezitím si všímáme návratu plastů do obchodních řetězců, které se ještě nedávno předháněly v tom, kdo je omezuje nejvíce. Nyní, v době pandemie, do nich balí ovoce, zeleninu a třeba i pečivo, bez ohledu na ekologický dopad takového řešení. A lidé to vítají. Proč? Protože plast dodává pocit bezpečí. Tento postoj můžeme vnímat jako určitou předzvěst toho, jakým směrem se bude minimalizace plastového odpadu, potažmo celého konceptu cirkulární ekonomiky ubírat. Mohou se totiž stanovit nová pravidla hry, nové limity – bezpečnost. Zároveň bude muset recyklace a s ní opět celý koncept cirkulární ekonomiky brát ohled na zmírnění ekonomických dopadů, bude se tedy muset vyplatit.
S postupným zlepšováním situace je možné, že se cirkulární ekonomika, recyklace a zodpovědná spotřeba znovu stanou tématem číslo jedna. Dá se předpokládat, že výrobní podniky budou hledat úspory, a ty jim plastový recyklát (např. PP, HDPE vyrobený z odpadních plastů ze žlutých kontejnerů) může nabídnout, pokud ovšem dále neklesne prudce cena ropy a potažmo virgin materiálu. V tuto předpověď doufají nejedni recyklátoři, mezi nimi i Plastic Union.
Cirkulární ekonomika měla být jedním z hlavních témat roku 2020. Měl hrát zároveň ve prospěch recyklátu a nastavování povinného procenta jejich využívání při výrobě. Na důležitost rozvoje recyklačního byznysu a pokročilých technologií na recyklaci a přepracování plastů znovu upozornila i Expertní rada pro vědu evropských akademií (EASAC) ve své zprávě z 10. března pod názvem Plastové obaly v oběhovém hospodářství (Packaging Plastics in a Circular Economy). Ekologický boom se však kvůli koronaviru odsouvá. Pandemie významně ovlivnila celkově nakládání s odpady. K recyklaci se nyní dostane i nižší procento plastů než předtím. Na druhou stranu klesá poptávka po recyklátu z důvodu poklesu či úplného zastavení výroby na straně výrobních podniků.
Situace s koronavirem nám ale i ukazuje, že společnost je připravena reagovat, až když jsou dopady jasně viditelné, mají negativní vliv na lidské zdraví a fungování ekonomiky. Vyvstává tak otázka, kam až musí zajít klimatické změny a plastová krize, aby na ně společnost začala reagovat se stejnou vervou.
Marta Augustýnková
PR manager skupiny Plastic Union